| Part Number | SMCJ24CAHE3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 166230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ24CAHE3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ24CAHE3 57T |
|---|---|
| Direction Type | Bi-Directional |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 24 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 26.7 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Clamping Voltage | 38.9 V |
| Supplier Package | SMC |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Peak Pulse Current | 38.6 A |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ24CAHE3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | ZEN SOT23 REG .225W SPCL - |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 85V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ85CA-E3 57T.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T39CAY.pdf |
|
ROHM | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 200W 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for RSA5MGTR.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 3KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMLJ51CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 40V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ40CAHE3 52.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Quad Common Anode 5.6V 200mW 5-Pin SOT-25 Embossed T R Download PDF datasheet for DF5A5.6FTE85LF.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ51CA-13-F.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ12CA-13-F.pdf |
|
Leshan Radio | Diode TVS Single Uni-Directional 5V 250W 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for LESD3Z5.0T1G.pdf |